Hogy működik a szerelem?

Hogy működik a szerelem?

Miért nem a legjobb ötlet a gyors fogyás?

2023. október 26. - Csilla Csipszer

 

dieta-3.jpg

Az ember szeretne gyorsan megszabadulni a túlsúlyától, ezért olyan csábítóak az azonnali eredményt ígérő diéták, melyek ugyan sok szenvedéssel járnak, de viszonylag rövid időn belül meghozzák a kívánt hatást. A kérdés csak az: megéri-e?

Ez a kérdés nem is igazi kérdés, hiszen annyi helyről hallani, hogy a szigorú és gyors diéták károsak és kerülendőek, hogy a választ mindenki legalábbis sejti, mégis újra és újra bedőlnek az emberek a gyors siker ígéretének, és a mámorító tempóban lefelé pergő kilóknak. Így nagyon is érdemes beszélni a miértről. 

A villámdiétákkal nem az a baj, hogy nem működnek, mert működnek. Ha az ember kibírja a néhány hetes önsanyargatást, valóban fogyni fog, és ilyenkor mindenki megfogadja magában, hogy utána majd odafigyel, és kevésbé drasztikus módszerrel fenntartja az elért súlyt. Nos, ez az a rész, amely az esetek többségében nem szokott sikerülni. A gyorsan leadott kilók szinte mindig visszajönnek.

Ennek nem az az oka, hogy az ember nem elég kitartó - hiszen ha valaki egyszer már több héten át kínozta magát, ezt igazán nem lehet rá mondani. Az ok a biológiában keresendő. A kutatások azt mutatják, hogy a villámdiétázók majdnem mindig visszaszedik a leadott súlyt öt éven belül, és egy év alatt átlagosan több mint az 50 százaléka jön vissza a kilóknak. Ezzel pedig beindul a jojóeffektus ördögi köre.

Hogy ez miért van? Azért, mert a test zsírmennyisége egyenesen arányos a leptin nevű jóllakottság-hormonnal. A leptin szintjének ellenőrzését a hipotalamusz végzi. Ez a hormon felelős az étvágyért, befolyásolja az anyagcserét és a zsírégetés mértékét. Ha a test zsírszintje rohamosan csökken, akkor a leptinszintje is lezuhan, és ez a gyors zuhanás beindítja az éhezés-reakciót. Vagyis a test a gyors zsírvesztés miatt arra a következtetésre jut, hogy éhezünk, és ennek megfelelően reagál: lelassítja az anyagcserét, megnöveli az éhséghormon termelődését, illetve az izmokhoz nyúl energiáért, mert azok többet tárolnak. Eközben nemcsak azon dolgozik a szervezet, hogy visszaszerezze a zsírraktárokat, de még extra energiát is tárol, hogy legközelebb legyen mihez nyúlni, ha beüt az "éhezés". Egyszóval az ember többet szed vissza, mint amit lead, és ez nem csak népi bölcsesség.

Azon kívül, hogy a gyors diéta hosszú távon nem hatásos, ráadásul még nem is egészséges. Ilyenkor lelassulhat az emésztés, és csökkenhet az izomtömeg, de ezenkívül számtalan hiánybetegség is kialakulhat, ami a nem megfelelő táplálkozás és tápanyagmennyiség következménye. Ez állandó fáradtsághoz, hajhulláshoz, és az immunrendszer meggyengüléséhez is vezethet.

A bejegyzés trackback címe:

https://aszerelemkezikonyve.blog.hu/api/trackback/id/tr3818239171

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Andy73 2023.10.27. 10:06:51

Lassan, de biztosan. Lassan járj, tovább érsz. Ezek is népi igazságok.
A képlet pedig egyszerű: több mozgás, és lehetőleg kicsit kevesebb evés.
A mozgásnak pedig nemcsak a fogyás lehet az eredménye, hanem örömforrás is lehet, mert ott is endorfinok szabadulnak fel, mint az evésnél.
Csak be kell iktatni a napirendbe, időt kell rá szánni és találni. Kevesebb képernyő előtti idő, több mozgás, jobb egészség...
süti beállítások módosítása