A felnőttek mintegy 30%-a nem mos elegendő ideig fogat alkalmanként, sőt, 23% esetében az is előfordult az elmúlt év folyamán, hogy kettő vagy több napon keresztül teljesen kihagyták a fogmosást. Ennek azonban komoly következményei lehetnek.
Ugyan a hanyagságra leginkább a fiatal férfiak hajlamosak - derült ki a felmérésből -, a nők körében is előfordult, hogy néhányan csak akkor mostak fogat, ha randevúra készültek. Mennyi ideig lehet ezt esztétikai és egészségügyi következmények nélkül csinálni? Az igazság az, hogy nem sokáig.
Ami az alapvető szájhigiéniát illeti, erősen ajánlott fluoridtartalmú fogkrémet használni, és legalább két percig fogat mosni naponta kétszer, betegségek esetén pedig háromszor.
Ennek hiányában nagyjából 24 óra elteltével a fogakon egy vékony rétegben lepedék rakódik le. Ebben rengeteg baktérium él, sőt, a fogakon fehéres-sárgás bevonatként látszik is a kimaradt fogmosás. Ekkor azonban még visszafordíthatatlan dolog nem történik, az erőteljes szájszag is többnyire csak másnapra kezd el jelentkezni.
Egy hét alatt nemcsak a lepedék vastagsága növekszik, de a szájszag is jócskán felerősödik. Ugyan a száj természetes öntisztítása meggátolja, hogy a lerakódott ételmaradékok egy bizonyos mértéknél jobban ellepjék a fogakat, a lepedékben mégis tovább dolgoznak a baktériumok, így látványosabbá válik a sárgaság.
Ilyenkor nemcsak a fogkő vastagodhat meg, de az íny betegségei is egyre valószínűbbek. A gingivitis például szinte biztosan felüti a fejét a baktériumokban fürdőző ínyen, ami vérzéssel és enyhe irritációval jár.
Hosszabb távon a fiatalabbak könnyebben viselik a fogmosás hanyagolását, ám minél idősebb vagy, annál több kárt okozhatsz. 20 éves kor alatt akár öt év kihagyást is meg lehet úszni némi fogínygyulladással és pár romlott foggal, ám 50 felett akár pár hét alatt is meglazulhatnak a fogaid.
Nagyjából 30 nap elteltével a sárgulás és a fogínybetegségek súlyosabbá válhatnak, míg a különböző ételek - különösen a cukros és savas dolgok - folyamatosan dolgoznak a zománc megbontásán, így akár ennyi idő alatt is kialakulhat fogszuvasodás. Valószínűleg ekkor jelennek meg az első, kalciumhiányt jelző fehér foltok is.
Egy év után már az emberi nyálban olyannyira elszaporodnak a baktériumok, hogy nemcsak a lepedék, de a nyál is folyamatosan rombolja a fogakat, sőt, megkezdődik az íny visszahúzódása és a fogak kilazulása is.