Hogy működik a szerelem?

Hogy működik a szerelem?

Hogyan mondjunk nemet?

2023. augusztus 10. - Csilla Csipszer

 

szofelho_nem.jpeg

Legyen szó munkáról, iskoláról vagy magánéletről, sokszor a miénk a döntés joga. Hogyan mondjunk nemet, ha valóban azt akarunk mondani?

Nem fűlik hozzá a fogunk. A fűlik egy régies ige, és lehet, hogy a fűtéssel vagy mezőgazdasággal kapcsolatos. Maga a közmondás vonakodást fejez ki, vagyis amikor valamit meg kell csinálnunk, de nem nagyon van hozzá kedvünk. Nem lenne egyszerűbb csak nemet mondani? Erre azonnal eszünkbe is juthat több olyan helyzet, amikor tényleg ez lenne a legegyszerűbb.

Annyira nem szeretünk nemet mondani, hogy, sokan még kevésbé etikus dolgokat is hajlandóak elkövetni, bár tudják, hogy helytelenek, így elkerülve a „nem” kényelmetlenségeit.

Miért gondoljuk, hogy lehetetlen? Legtöbbször úgy érezzük, meg kell felelnünk az elvárásoknak. Azért kértek meg valamire, mert számítanak ránk, szükségük van ránk. Nem akarunk csalódást okozni, vagy megbántani másokat. Azt hisszük, hogy a mi felelősségünk az, hogyan érzik magukat. Pedig ha jobban belegondolunk, hogyha ők döntöttek úgy, hogy megkérnek valamire, akkor az ő felelősségük beleszámítani, hogy mi akár nemet is mondhatunk.

Jobb, ha nem úgy fogjuk fel a nem kimondását, mint egy luxus dolgot. Vannak ugyanis olyan helyzetek, amikor kötelező az ellentmodás. Egyetlen „igen” sem ér annyit, hogy túlterheljük magunkat, egészségtelen helyzetekbe kerüljünk, vagy szorongást éljünk át. Néha azért van szükségünk egy nemre, mert például teljesen telített a határidőnaplónk, és nem bírunk több terhelést. Esetleg olyan helyzetbe hoznánk magunkat, amelyre nem állunk készen mentálisan. Az ilyen szituációkban jobb, ha az ellentmondásra nem csak lehetőségként tekintünk, hanem olyan kötelességként, amivel tartozunk magunknak.

Az egyenesség, bár sokszor nehéznek tűnik, valójában a legegyszerűbb megoldás. Lehet, hogy félünk kimondani dolgokat, pedig általában ez a rövidebbik út. Ez az egyetlen módja, hogy ne kelljen hazugságokat észben tartanunk és bonyolult történeteket kitalálnunk. Nem érdekel a film, amire elhívtak? Senkit nem ismersz a baráti társaságban, ahova meghívtak bulizni, és nincs kedved egyedül álldogálni? Egyszerűen fáradt vagy? A legkönnyebb, ha megmondod az igazat udvariasan és határozottan.

Az őszinteség mellett azzal kerűlheted el legjobban a félreértéseket, ha pontosan fogalmazol. Hümmögés helyett, vagy hogy azt mondod nem biztos, vagy nem tudod, jobb ha tiszta helyzetet teremtesz. Ezzel magadnak és a másik félnek is megkönnyítheted a dolgát. Ha egyértelművé teszed, hogyan is állsz a kérdéses feladathoz, vagy programhoz, akkor  a másik fél is tovább léphet és B tervet kereshet.

A „nem” hatalmas szabadságot ad, ha az őszinteséget, udvariasságot és határozottságot megtanulod hatékonyan ötvözni. A nemet mondás olyan, mint egy izom, minél többet használod, annál erősebb lesz. Idővel gyakorlott leszel, és magabiztosan kiállsz magadért, nem fog már nehézséget okozni, hogy kimondd, amit gondolsz. Azon sem fogsz aggódni, ki hogyan vélekedik rólad ezért. Ha igazat mondtál, udvarias voltál, te már megtetted a magadét.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://aszerelemkezikonyve.blog.hu/api/trackback/id/tr9018187575

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása